Загальний огляд
У рамковому документі з природничо-наукової освіти PISA-2025 визначено компетентності, що формуються в процесі здобуття природничо-наукової освіти. Ці компетентності сприймають як ключовий результат навчання учнівства, що дає змогу бути їм не байдужими до викликів природничо-наукового характеру та наукових ідей, а також приймати обґрунтовані рішення. Природничо-наукові компетентності окреслюють те, що важливе для молоді, а саме знання, цінності, навички й уміння, які необхідні для того, щоб діяти в ситуаціях, що потребують використання природничо-наукових і технологічних знань.
Рамковий документ містить опис трьох природничо-наукових компетентностей і трьох енвайронментологічних компетентностей. Крім цього, у документі схарактеризовано три типи знань, що необхідні учнівсту для цих природничо-наукових компетентностей, три основні типи контекстів, по’вязаних із науковими викликами, з якими стикатиметься молодь, а також окремі аспекти природничо-наукової ідентичності, які вважають важливими.
В оцінюванні PISA-2025 вимірюють те, наскільки добре країни готують своє учнівство до розуміння науки та як природничо-наукові дисципліни формують базові знання. Це є критично важливим для всіх громадян, яким необхідно приймати обґрунтовані особисті рішення щодо пов’язаних із наукою об’єктів, явищ, процесів і станів, як-от здоров’я та довкілля, аби мати змогу діяти спільно зі своїми родинами, місцевими громадами й більшими спільнотами. Це надважливо саме зараз – у ХХІ столітті, коли людство стикається з невизначеністю майбутнього й живе в антропоцені – епосі, коли вплив людини докорінно змінює всі системи Землі. Природничо-наукові знання, таким чином, мають велике значення на індивідуальному, локальному / регіональному та глобальному рівнях, оскільки ми прагнемо знайти способи подолання наслідків цього впливу.