Apžvalga
PISA 2025 tyrimo gamtamokslinio raštingumo metmenyse apibrėžiamos kompetencijos, kurios ugdomos per gamtamokslinį ugdymą. Manoma, kad svarbiausias mokinių gamtamokslinio ugdymo rezultatas – įgyti šias kompetencijas, siekiant spręsti gamtamokslines problemas, plėtoti mokslo idėjas ir naudotis jomis, priimant žiniomis pagrįstus sprendimus. Gamtamokslinės kompetencijos apibrėžia tai, ką jaunuoliai turėtų žinoti, vertinti ir gebėti daryti situacijose, kai reikia naudotis gamtamokslinėmis ir technologinėmis žiniomis.
Gamtamokslinio raštingumo metmenyse aprašomos trys gamtamokslinės kompetencijos ir aplinkotyros kompetencija, kurią sudaro trys subkompetencijos. Metmenyse taip pat aprašoma trijų tipų žinios, kurių reikia mokiniams, kad jie galėtų įgyti šias kompetencijas, trys pagrindiniai kontekstai, kuriuose mokiniai susidurs su gamtamoksliniais iššūkiais, be to, aprašomi svarbiais laikomi mokslinės savivokos aspektai.
PISA 2025 tyrimo metu vertinama, kaip gerai šalys parengia savo mokinius, kad jie suprastų gamtos mokslus ir tai, kaip mokslas sukuria patikimas žinias. Labai svarbu, kad piliečiai, kuriems reikia priimti žiniomis pagrįstus asmeninius sprendimus dėl su gamtos mokslais susijusių reiškinių, tokių kaip sveikata ir aplinka, galėtų įsitraukti į bendrą veiklą savo šeimose, vietos bendruomenėse ir platesnėse visuomenėse. Tai ypač reikšminga XXI amžiuje, kai žmonija susiduria su neaiškia ateitimi, įžengdama į antropoceno epochą, kurioje dėl žmogaus poveikio labai keičiasi Žemės sistemos. Tad galima teigti, kad gamtamokslinės žinios yra svarbios individualiu, regioniniu ir globaliu lygmenimis, kai siekiame kovoti su pasekmėmis, kylančiomis dėl šių pokyčių.