Pārskats
PISA 2025 dabaszinātņu ietvars definē kompetences, kuras attīsta dabaszinātņu izglītība. Tās tiek uzskatītas par svarīgāko izglītības rezultātu, lai skolēni varētu nodarboties ar dabaszinātnēm saistītiem jautājumiem, zinātniskām idejām un izmantot tās apzinātu lēmumu pieņemšanai. Dabaszinātņu kompetences nosaka, ko jauniešiem ir svarīgi zināt, novērtēt un kā rīkoties situācijās, kurās nepieciešams izmantot dabaszinātņu un tehnoloģiju zināšanas.
Dabaszinātņu ietvars apraksta trīs dabaszinātņu kompetences un vides zinātnes trīs kompetenču apakškopu. Tajā ir arī aprakstītas trīs zināšanu jomas, kas skolēniem nepieciešamas šo kompetenču ietvaros, trīs galvenie konteksti, kuros skolēni saskarsies ar zinātniskiem izaicinājumiem, un dabaszinātniskās identitātes svarīgākie aspekti.
PISA 2025 pētījumā tiek novērtēts, cik labi valstis sagatavo savus skolēnus, lai viņi izprastu dabaszinātnes un to, kā dabaszinātnes rada ticamas zināšanas. Ir ļoti svarīgi, lai iedzīvotāji, kuriem jāpieņem apzināti personīgi lēmumi par tādām ar dabaszinātnēm saistītām parādībām kā veselība un vide, aktīvi diskutētu un darbotos savās ģimenēs, vietējās kopienās un plašākā sabiedrībā. Tas ir īpaši svarīgi 21. gadsimtā, kurā cilvēce saskaras ar neskaidru nākotni, ieejot laikmetā, kurā cilvēka darbības ir būtiski mainījušas Zemes sistēmas. Šādā laikmetā dabaszinātņu zināšanām ir liela nozīme gan individuālā, gan reģionālā un globālā līmenī, jo mēs cenšamies mazināt šo ietekmi.