Ülevaade
PISA 2025 loodusteaduste raamdokument defineerib pädevused, mida loodusainete õpetamine arendab. Neid pädevusi peetakse õpilaste peamiseks õpitulemuseks, mille abil on neil võimalik käsitleda loodusteadustega seotud küsimusi ja ideid ning seeläbi teha teadlikke otsuseid. Loodusteaduslikud pädevused määratlevad, mida noored peaksid teadma, väärtustama ja oskama teha olukordades, mis nõuavad loodusteaduslike ja tehniliste teadmiste kasutamist.
Käesolevas loodusteaduste raamdokumendis kirjeldatakse kolme loodusteaduslikku pädevust ja nende osana kolme keskkonnateaduslikku pädevust. Lisaks kirjeldatakse kolme tüüpi teadmisi, mida õpilased nende pädevuste jaoks vajavad, kolme peamist konteksti, milles õpilased loodusteaduslike probleemidega kohtuvad, ning loodusteadusliku identiteedi oluliseks peetavaid aspekte.
PISA 2025 test mõõdab, kui hästi arendavad riigid õpilastes mõistmist, mis loodusteadused on ja kuidas nad toodavad usaldusväärseid teadmisi. See on väga oluline kodanike jaoks, kellel on vaja teha teadlikke isiklikke otsuseid loodusteadustega seotud nähtuste kohta, nagu näiteks tervis või keskkond, et osaleda oma perekonna, kohaliku kogukonna või laiemalt ühiskonna elus. Iseäranis tähtis on see 21. sajandil, mil inimkond seisab silmitsi ebakindla tulevikuga, sisenedes antropotseeni, ajastusse, kus inimmõju põhjustab märgatavaid muutusi Maa süsteemides. Teadmised loodusteadustest on olulised nii isiklikul, piirkondlikul kui ka üleilmsel tasandil, et nende mõjude tagajärgedega toime tulla.