Pregled
Okvir za testiranje prirodnih nauka PISA 2025 definiše kompetencije koje se razvijaju naučnim obrazovanjem. One se smatraju ključnim obrazovnim ishodom za učenike, koji im omogućava da se bave naučnim pitanjima, naučnim idejama i koriste ih za donošenje odluka zasnovanih na informacijama. Naučne kompetencije definišu šta mladi treba da znaju, vrednuju i umiju da urade u situacijama koje zahtijevaju korišćenje naučnog i tehnološkog znanja.
Okvir za testiranje naučnog znanja opisuje tri naučne kompetencije i podskup od tri ekološke naučne kompetencije. Takođe, opisuje tri vrste znanja potrebna učenicima za razvijanje ovih kompetencija, tri glavna konteksta u kojima će se učenici suočavati s naučnim izazovima i aspekte naučnog identiteta koji se smatraju važnim.
Testiranje PISA 2025 mjeri koliko dobro zemlje pripremaju svoje učenike za razumijevanje prirodnih nauka i kako prirodne nauke proizvode pouzdano znanje. Ovo je od ključne važnosti za građane koji treba da donesu lične odluke na osnovu informacija o naučnim pojavama, kao što su zdravlje i životna sredina, kako bi se uključili u djelovanje u okviru svojih porodica, lokalnih zajednica i šireg društva. To je posebno važno u 21. vijeku kada se čovječanstvo suočava s neizvjesnom budućnošću dok ulazi u antropocen, geološku epohu u kojoj ljudski uticaj značajno mijenja Zemlju. Poznavanje prirodnih nauka je zato važno na individualnom, regionalnom i globalnom nivou jer nastojimo da se bavimo ovim uticajima.