Въведение
Научната рамка на PISA 2025 определя компетентности, които се развиват чрез обучението по природни науки. Това са ключови образователни постижения на учениците, свързани с различни области от природните науки, базирани на идеи от природните науки, използвани при вземане на информирани решения. Компетентностите по природни науки включват това, което се смята, че е важно младите хора да знаят, да ценят, да използват в ситуации свързани с природонаучни и с технологични знания и познания.
Рамката описва три природонаучни компетентности в комбинация с три подкатегории компетентности, свързани с науката за околната среда. Тя, също така, описва три категории знания, необходими на учениците за постигане на тези природонаучни компетентности; три основни контекста, в които са поставени задачите, които учениците ще решават; предизвикателства от сферата на природните науки и аспекти на научната идентификация, които се считат за важни.
Изследването PISA 2025 дава информация за нивото на подготовка на учениците в различните държави, по отношение на разбирането на и за природните науки. Това е от решаващо значение, когато трябва да се вземат информирани решения свързани с природните науки, в това число здравеопазване и околна среда, да се ангажират семейството, близкото обкръжение и широката общественост. Всичко това е особено важно в 21-ви век, когато човечеството се сблъсква с несигурността на бъдещето, навлиза в Антропоцена (нова геологична епоха с активно въздействие на човека) и човешкото поведение променя системите на Земята. В този смисъл, познанието по природни науки има значение на индивидуално, регионално и глобално ниво.