Преглед
ПИСА 2025 концептуални оквир испитивања природних наука дефинише компетенције које се развијају научним образовањем. Сматра се да оне за ученике представљају кључни образовни исход који им омогућава да се баве научним питањима, научним идејама и користе их за доношење одлука заснованих на информацијама. Научне компетенције дефинишу шта млади треба да знају, вреднују и умеју да ураде у ситуацијама које захтевају коришћење научног и технолошког знања.
Научни оквир описује три научне компетенције и подскуп од три компетенције у вези са науком о животној средини. Такође описује три врсте знања која су ученицима потребна за развијање ових компетенција, затим три главна контекста у којима ће се ученици суочавати са научним изазовима, као и аспекте научног идентитета који се сматрају важним.
Процена ученичких постигнућа у оквиру ПИСА 2025 мери колико добро земље припремају своје ученике да разумеју науку и како наука производи поуздано знање. Ово је од кључне важности за грађане који треба да доносе личне одлуке засноване на информацијама о важним животним питањима која су повезана са научним сазнањима, као што су здравље и животна средина, и треба активно да делују у оквиру својих породица, локалне заједнице и ширег друштва. То је посебно важно у 21. веку када се човечанство суочава са неизвесном будућношћу на уласку у антропоцен, епоху у којој људски утицај значајно мења Земљу. Познавање природних наука је стога важно на индивидуалном, регионалном и глобалном нивоу јер настојимо да се бавимо овим утицајима.